Vše, co byste měli o epidurální anestezii vědět.

Pokud byste se více maminek zeptali na své pocity z porodu, zřejmě byste od každé z nich dostali jinou odpověď. Některé by vyprávěli o těžkých bolestech, jiné zas o hodinách planých poplachů či naopak, náhlých, silných kontrakcích. Každý porod je jiný a hlavně, každá žena vnímá bolest individuálně. Některé rodičky intenzita kontrakcí jen mírně rozhodí, je však mnoho takových, které porodní bolesti doslova rozdýchávat.  V praxi se však doktoři setkávají i s náročnými případy porodů, kdy je utišení bolesti pro rodičku skutečným požehnáním. V takových případech je jednou z účinných pomocnic právě porodní epidurální analgezie, mezi maminkami dobře známá jako epidurál.
žena po operaci

Co je epidurální anestezie?

Jde o jednu z nejpoužívanějších metod lokálního tlumení porodních bolestí. Pro dosažení očekávaného efektu je důležité správné načasování jejího zavedení, ale i volba optimálního dávkování.  Účinný efekt epidurál mohou z vlastní zkušenosti potvrdit mnohé rodičky. Citelné odstranění bolesti se dostaví již po 15 minutách od jejího zavedení. Spolu s ním přichází i pocit uvolnění a větší pohody, díky kterým se rodička dokáže z porodu nejen těšit, ale zároveň ho i dokonale procítit.

Jak probíhá aplikace?

Zavedení epidurálu se aplikuje do bederní části zad. Rodička během samotného výkonu buď sedí nebo leží na levém boku. Dávka podaného anestetika přitom musí odpovídat takovému množství, aby sice zmírnila bolest, ale zároveň neovlivnila svalový tonus a neomezila tak možnost pohybu. Kontrakce se totiž stále opakují a rodička na ně musí reagovat i přesto, že nejsou bolestivé.
novorozeňátko u maminky

Přináší i nežádoucí účinky?

Většina nežádoucích účinků, které se po zavedení epidurálu dostaví, je víceméně bezvýznamná, tvrdí odborníci. Mezi běžné vedlejší účinky jeho působení můžeme zařadit snížení krevního tlaku, mírné mravenčení v nohách, bolest zad, svědění nebo bolest hlavy. Vážnější komplikace se však vyskytují opravdu jen velmi zřídka. Zároveň je důležité poznamenat, že v případě působení epidurální analgezie na plod nebyly zjištěny žádné negativní důsledky.

Co když se porod zkomplikuje?

Epidurální analgezie může být zavedena v kterékoliv fázi porodu. Podmínkou je, aby měla rodička předem podepsaný informovaný souhlas s výkonem. Na jeho podepsání je vždy dobré myslet ještě před začátkem samotného porodu. V případě komplikovaných porodů, které obyčejně končí operačním zákrokem, se totiž zavedená epidurální cívka může změnit na rychlý a účinný způsob podání vhodných léků a anestézie.

Podobné příspěvky